„Магистратите имат функционален имунитет, който ги защитава за действия, извършени по служба. Представете си, обаче, ако те нямаха такъв имунитет. Тогава може би единственото, което щеше да прави един прокурор са поръчки“. Това коментира в предаването „ЕвроДикоФ“ по телевизия „Евроком“ с водещ Сашо Диков Стефан Миланов от сайта „Клуб Z“.
Години наред прокуратурата не намираше нищо нередно в делото „Осемте джуджета“, отбеляза Миланов и даде за пример връщането на злато, взето назаем, не на хората, от които е взето. Друг пример е прокурор, който разрешава на нотариус да влиза и да изповядва сделки на човек, намиращ се в безпомощно състояние.
Единственото, до което се е стигнало обаче, са няколко дисциплинарни наказания, наложени от главния прокурор Борислав Сарафов. Миланов коментира и закритата Специализирана прокуратура.
„За мен тя беше абсолютен пример, че и най-прекрасната идея може да бъде обърната с хастара навънка и тя вместо звено, в което да работи цветът на магистратите, беше неизлечима и беше закрита“.
Според него тя е създадена през 2012 г., когато министър на вътрешните работи е Цветан Цветанов, по поръчение на западните партньори. Той отбеляза множество „драстични“ случаи, включително казуса с Евгения Щъркелова, която е прокурор по делото за изтичане на лични данни вследствие на хакерската атака срещу НАП.
Миланов отбеляза като сериозен проблем и случайното разпределение на съдии и прокурори, което е законово установено, като изведе като пример делата на изпълнителния директор на „Софарма“ АД Огнян Донев, по които прокурор винаги е била бившият градски прокурор на София Емилия Русинова.
България е абсолютен рекордьор по върнати кандидати за европейски делегирани прокурори от Европейската прокуратура, подчерта Миланов. Той уточни, че кандидатурите се издигат от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет.
„Ако Кирил Петков пред един кабинет хора е разказвал на полицаите „Сега ще идете и ще арестувате Бойко Борисов“, това е неимоверна глупост“, коментира Миланов.