Search Suggestions
      неделя, 15.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Оман ще бъде домакин на разговори между САЩ и Иран в Женева

          Швейцария съобщи, че ще посредничи в преговорите между Съединените щати и Иран за ограничаване на ядрената програма на Техеран.

          15 февруари 2026 | 00:52 290

          Швейцария съобщи, че Оман ще бъде домакин на разговори между Съединените щати и Иран в Женева през следващата седмица, на фона на усилията на Вашингтон да убеди Техеран да ограничи ядрената си програма, предаде АФП.

          На 6 февруари иранският външен министър Абас Арагчи проведе разговори в Оман със специалния пратеник на САЩ Стив Уиткоф и с Джаред Къшнър – зет на президента Доналд Тръмп. Срещите бяха непреки, като посредничеството бе поето от оманските власти.

          През последните седмици Тръмп засили реториката си спрямо ядрената програма на Иран. През юни миналата година американски сили нанесоха удари по ирански цели по време на безпрецедентната 12-дневна война между Израел и Иран. На 13 февруари Тръмп заяви, че смяна на режима в Иран би била „най-доброто нещо, което може да се случи“, и изпрати втори самолетоносач в Близкия изток, увеличавайки военния натиск върху Ислямската република.

          Швейцария от десетилетия играе ключова роля в отношенията между Техеран и Вашингтон. След като САЩ прекъснаха дипломатическите си връзки с Иран след кризата със заложниците през 1980 г., Берн представлява американските интереси в страната. В качеството си на т.нар. „покровителстваща сила“ Швейцария поддържа минимални дипломатически и консулски канали между двете държави. Посолството ѝ в Техеран обработва всички консулски въпроси, включително издаване на паспорти, промени в гражданския статус и защита на американски граждани в Иран.

          По силата на този мандат Швейцария може да предложи посредничество по собствена инициатива или по искане на страните, при условие че всички участници са съгласни.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Сирия и Израел водят преговори за сигурност, но Голанските възвишения остават извън обсега

          Министърът на външните работи на Сирия, Асаад ал-Шайбани, уточни, че преговорите с Израел за сигурността не включват въпросите за Голанските възвишения.

          Южна Корея предотврати планирана евтаназия на мъж с тежко заболяване

          В Южна Корея правоохранителните органи спряха мъж, който е планирал да извърши евтаназия, съобщи Korea Herald.

          Стартъп пуска робот за сгъване на пране с цена 7999 долара

          Weave пуска Isaac 0 – робот за сгъване на дрехи за 7999 долара.
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions