Ние разделяме на потоци хората в магазините, защо да не направим същото и в избирателните секции? Теоретично това може да стане и в рамките на един изборен ден, но е по-добре да се гласува два дни, за да бъде по-спокойно всичко. През първия изборен ден ще пуснем възрастните избиратели, за да не се месят с по-младите, някои от които, ако са безсимптомни, могат да ги заразят. Имаше такава идея, обаче депутатите лекомислено я отхвърлиха. Това коментира председателят на „Информационно обслужване” проф. Михаил Константинов за „24 часа“.
„Например гласуването в чужбина – държавите, в които имаме консулства и посолства, ще го разрешават ли в тази пандемия, няма ли, какви условия ще поставят? Опашките от избиратели пред урните, каквито видяхме в Испания и Англия преди, вече няма да допуснат нито испанските, нито британските власти. Да продължим – гласуването в болници. Досега се правеха секции с участието на медицински лица. Сега обаче да караме ли изтощените ни от работа в пандемията медици да правят и избори в болниците, особено в COVID отделенията?“, каза още той.
„Как ще се дезинфекцират машините – тъчскрийните могат да бъдат опасни. Работата с тях не е като с банкоматите, при които натискате някакви бутони. Върху тъчскрийните на машините за гласуване ще мажат много ръце. И първият избирател, който гласува, може да зарази останалите. Имах една екзотична идея такива по-рискови комисии да бъдат съставени от хора, които са изкарали коронавируса. Има смисъл такива хора да бъдат в комисиите, защото рискът да се заразят е пренебрежим. Освен това как работим със самите бюлетини в секциите? Как ги пипаме – с ръкавици ли? Носим ли си химикалка от вкъщи? Ако да, трябва да бъде с цвета, изискван в Изборния кодекс“, коментира проф. Константинов.