До два месеца ще има яснота за това откъде ще премине трасето на АМ „Струма“ при Креснеското дефиле като това ще бъде определено от екологичните мерки.
Това заяви в ефира на БНТ министърът на регионалното развитие и благоустройство арх. Иван Шишков.
Регионалният министър обясни, че пътният възел, който започна да се доизгражда през май, по никакъв начин не предопределя трасето:
„Това е кръгово движение, част от което не е изградено. Много беше важно да спасим процедурата за ОВОС, за да спечелим време, каквото и да е решението за трасето. АМ „Струма “ беше подмятана във времето и отлагана от един програмен период към друг. Мисля, че вече за всички е ясно, че не трябва повече да подмятане във времето на нито един инфраструктурен обект, включително и АМ „Струма“, и АМ „Европа“.
Спроед Шишков протестите срещу доизграждането на пътния възел, Шишков са в подкрепа на бизнес интересите в региона и по-точно на ресторантите край пътя и фирмите, предлагащи рафтинг услуги:
„Задавате ли си въпроса всички тези заведения как са построени буквално в реката? Значи искаме да пазим природата, но едни ще я пазят повече, а други – по-малко. Част от тези строежи са незаконни и те имат притеснения за свързаността с техните обекти. И аз не мисля, че трябва да се съобразяваме с няколко незаконни ресторанта и с някаква дейност, която не е регулирана. ДНСК е правила проверка и понеже всички строежи там са в правомощията на Общината, ние сме информирали кмета“.
