Президентът на САЩ Джо Байдън се срещна с президента на Украйна Володимир Зеленски в Париж в петък, извини се за забавянето на Конгреса при одобряването на последния пакет от помощ на САЩ и обяви нов транш от 225 милиона долара в кулоарите на събитията от Деня на Д.
Срещата беше първата им среща лице в лице, откакто Зеленски посети Вашингтон през декември, когато двамата притиснаха републиканците да преодолеят съпротивата в своята партия за повече подкрепа за Украйна.
Те ще се срещнат отново следващата седмица на среща на върха на Г-7 в Италия, докато богатите западни нации обсъждат използването на руски активи, замразени след нахлуването в Украйна, за да осигурят 50 милиарда долара за Украйна.
Зеленски каза миналия месец, че на западните страни им отнема твърде много време, за да вземат решения относно помощта.
„Вие не се преклонихте, изобщо не се поддадохте, вие продължавате да се борите по начин, който е… просто забележителен“, каза Байдън на украинския лидер в началото на срещата им в петък.
Байдън се извини на Зеленски за закъсненията преди последния пакет от помощи на САЩ да бъде приет в Конгреса през април. Той потвърди, че подписва допълнителен транш от 225 милиона долара в петък, за да помогне на Украйна да реконструира електрическата си мрежа.
„Извинявам се за… тези седмици, в които не знаех какво ще се случи по отношение на финансирането“, каза Байдън. „Някои от нашите много консервативни членове (на Конгреса) го задържаха. Но най-накрая го направихме.“
„Все още сме вътре, напълно, напълно“, каза Байдън.
Зеленски благодари на Байдън за военната, финансовата и хуманитарната подкрепа на САЩ.
„Много е важно да останете с нас. Тази двупартийна подкрепа с Конгреса, много е важно в това единство, Съединени американски щати, всички американски хора да останат с Украйна, както беше по време на Втората световна война, как Съединените щати помогнаха да спасим човешки животи, да спасим Европа“, каза той на английски.
В изказване в Нормандия, Франция, в четвъртък Байдън направи връзка между битката срещу тиранията през Втората световна война и войната на Украйна с Русия, наричайки руския президент Владимир Путин тиранин.
225 милиона долара включват артилерийски снаряди и противовъздушни прехващачи, наред с други артикули, казаха източници.
Украйна се бори да защити района на Харков, след като офанзива, започната от Москва на 10 май, превзе някои села.
Миналата седмица Байдън промени позицията си и реши, че Украйна може да изстреля доставени от САЩ оръжия срещу военни цели в Русия, които подкрепят офанзивата в Харков.
Съединените щати се опитват да наваксат нуждите на Украйна от оръжия, каза заместник-съветникът по националната сигурност Джон Файнър във Вашингтон в четвъртък.
„Ако имаше две неща, които бихме могли да предоставим безкраен брой на украинците, за да се опитаме да обърнем хода на тази война, това щяха да бъдат артилерийски боеприпаси и противовъздушни прехващачи“, но на САЩ липсваха доставки, каза Файнър на форум на Център за нова американска сигурност.
Извън физическото бойно поле, руско-украинската война е „също съревнование, което се провежда в нашите фабрики, фабриките в Европа, фабриките в Украйна“, каза той.
Постигането на консенсус относно замразените активи е сложно, каза Дейлип Сингх, заместник-съветник по националната сигурност на администрацията на САЩ по международната икономика, пред същата група.
„Затънали сме до кръста в правенето на колбаси, опитвайки се да сключим сделка“, каза Сингх, добавяйки, че се завръща в Италия в петък, за да продължи преговорите.