18 C
16.6 C

НАГРАДА: Алжир дава 180 млн. динара на Имане Хелиф

След олимпийското злато

Алжир ще присъди значителна награда от 180 милиона алжирски динара (около 1,2 милиона евро) на боксьорката Имане Хелиф, след като тя спечели златния медал на Олимпийските игри в Париж.

Тази новина беше съобщена от BIM Fighting, въпреки че точната сума все още не е официално потвърдена. Хелиф надигра китайката Лю Ян и я победи с решение на съдиите. Така тя спечели златото в категория до 66 килограма.

Хелиф е подложена на много критики заради участието си в женския бокс. След като победи редица опоненти, Хелиф се пребори до финала. Скандалът е главно защото Хелиф е наричана трансджендър. Тестове на боксьорката показаха, че има мъжки XY хромозоми от раждането.

Това би й дало несправедливо предимство срещу нейните опонентки. МОК обаче не виждат никакъв проблем с това и не спряха да бранят Хелиф, която вече е и олимпийска шампионка. Тя печели едва втори златен медал в бокса за Алжир от 2000 година насам.