Намаляване на броя на инфекциите и смъртните случаи в световен мащаб, ефективна превенция и лечение… Борбата срещу ХИВ и СПИН бележи напредък, макар че краят на епидемията все още е далеч.
Инфекциите с вируса на човешкия имунодефицит (ХИВ) са намалели до най-ниското си ниво досега през 2023 г. – до между 1 млн. и 1,7 млн. души, според годишния доклад, публикуван от агенцията UNAIDS.
Според друг доклад, току-що публикуван в списание Lancet HIV, през 2010 г. броят на новите инфекции в световен мащаб е намалял с една пета, предадоха медиите.
Смъртните случаи, които обикновено се дължат на опортюнистични заболявания при СПИН в крайните етапи на инфекцията, са намалели с около 40 % до доста под един милион годишно.
Тази тенденция се дължи преди всичко на значителното подобрение в Африка на юг от Сахара, която е най-силно засегната от епидемията от СПИН.
Въпреки това картината остава разнопосочна, като в други региони, като Източна Европа и Близкия изток, инфекциите се увеличават. Това е далеч от целта на ООН за почти пълно изкореняване на епидемията до 2030 г.
Експертите в областта на ХИВ са единодушни по един въпрос: превантивните лечения, известни като PrEP – предекспозиционна профилактика – станаха решаващи в борбата с епидемията.
Приемани от хора, които не са заразени, но чието поведение се счита за рисково, те действат много добре за предотвратяване на заразяването.
Затова специалистите настояват за тяхното разширяване. Във Франция например здравните власти току-що поставиха въпроса в центъра на нови препоръки: PrEP вече не трябва да бъде запазена само за мъже, които имат хомосексуални отношения.
„Това е нещо, което може да се използва от всеки, който има нужда от него в определен момент от сексуалния си живот“, подчерта инфекционистът Пиер Делобел на пресконференция, организирана от института ANRS, който е съавтор на препоръките.
От друга страна, хората, които вече са инфектирани, имат достъп до все по-ефективни и практични лечения, не на последно място защото те трябва да се приемат много по-рядко.