Ще работим повече, за да запазим същия стандарт. Това коментира председателят на Управителния съвет на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев за БТА.
, коментира Велев и посочи, че това е средносрочна перспектива за цяла Европа. Ще трябва да свикнем с мисълта, че ще работим повече, за да запазим същия стандарт, а не да работим по-малко, и да го повишим, както беше през последните четири години, каза Велев.
Той не коментира предложените от левицата възможности за въвеждането на данък свърхпечалби на банките, защото става за еднократна мярка. Догодина какво ще правим, когато няма да има свърхпечалба, а разходите в бюджета вече са фиксирани на по-високо равнище, но икономиката ни няма да ги е настигнала заради рецесията в еврозоната, попита Велев.
Велев подчерта необходимостта от възстановяването на ставката на ДДС на 20 процента за всички сектори. Трябва да има справедливост – не може да имаме 10 процента корпоративен данък, 10 процента данък върху доходите на физическите лица и безбройни преференции в данъчното третиране като ДДС, коментира Велев и препоръча, на ресторантьорския бранш, когато правят сравнение с други държави, където ДДС е с ниска ставка, да проверят какви са техните корпоративни данъци и данъци общ доход.
Петкова: Ще поискаме конвергентен доклад за еврозоната в най-кратки срокове
Във връзка с членството на България в еврозоната, Велев посочи, че ако България не поиска конвергентен доклад в края на февруари, началото на март, страната ще изпусне възможността членството ни да стане в началото на 2026 г. Според работодателите страната независимо от това дали е готова, или не, трябва да поиска тези доклади най-късно в началото на март. С целия риск отговорът да е „не“ и това да отложи членството ни в еврозоната, България трябва да направи необходимото той да не е отрицателен, а това минава през консолидация на бюджета не само за тази година, а и за следващите три, посочи Велев.