Изследователи от университета Рътгърс (САЩ) представиха революционно откритие, което оспорва дългогодишната хипотеза за ранното формиране на водата на нашата планета.
Екипът, ръководен от космогеохимика Катрин Бирмингам, анализира проби от метеорити и откри доказателства, че водата се е появила на Земята значително по-късно, отколкото се е смятало досега.
Как учените достигнаха до този извод?
За изследването са използвани проби от метеорити, съхранявани в Националния природонаучен музей на Смитсоновия институт. Изследователите са приложили термична йонизационна масова спектрометрия, за да анализират изотопния състав на молибдена – елемент, който разкрива важна информация за формирането на планетата.
Резултатите показват, че земните скали са по-близки до обикновените хондрити от вътрешната, по-суха част на Слънчевата система, а не до въглеродните хондрити от външната ѝ част, които досега се смятаха за основен източник на водата на Земята.
Какво означава това за произхода на водата на Земята?
Това откритие опровергава общоприетата теория, че по-голямата част от водата на планетата се е появила още по време на формирането на Луната. Според учените, този период е белязан от последния етап на формиране на земното ядро, което предполага, че големи количества вода може да са се появили чак след този момент.
„Изотопният състав на молибдена ни дава уникална възможност да разгадаем събитията от последния етап на формиране на ядрото на Земята, когато планетата е събирала последните 10–20% от своята маса“, обяснява Бирмингам.
В същото време учените не изключват възможността малки количества вода да са се появили по-късно, по време на т.нар. късна акреция.
Как това откритие променя представите ни за живота на Земята?
Според изследователите, за да се разбере напълно произходът на живота на Земята, е необходимо да се изяснят източниците и механизмите, чрез които планетата е придобила жизненоважните компоненти – вода, енергия и органични съединения (въглерод, водород, азот, кислород, фосфор и сяра – СНNОРЅ).