Search Suggestions
      неделя, 15.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Гръцки кораби се присъединиха към международната флотилия „Сумуд“ в опит да пробият блокадата на Газа

          14 септември 2025 | 23:45 1180

          Два кораба под гръцки флаг – „Оксижен“ и „Електра“ – отплаваха в неделя вечерта от остров Сирос, за да се включат в Глобалната флотилия „Сумуд“, чиято цел е да пробие израелската блокада на Газа и да достави хуманитарна помощ, предаде АФП.

          - Реклама -
            
            

          Около 500 души изпратиха плавателните съдове от пристанището на Ермопулис, скандирайки „Свободна Палестина“. На борда на корабите се намират общо 13 души екипаж и товари с хуманитарни стоки за засегнатото от глад население на Газа.

          Друг моряк, Ангелики Савантоглу, подчерта:

          Мисията се стреми да облекчи нарастващата хуманитарна криза, след като ООН официално обяви глад в и около град Газа, където живее около 1 милион души. Израел обаче отрича съществуването на глад в крайбрежната територия.

          „Сумуд“ – дума от арабски, означаваща устойчивост – е подкрепена от международни активисти, сред които и Грета Тунберг. Организаторите подчертават, че флотилията е независима и не е свързана с правителства или партии.

          Пътуването ѝ вече бе белязано от две предполагаеми атаки с дронове край Тунис, което поставя въпроси за сигурността. Савантоглу обаче омаловажи рисковете:

          През юли стотици хора протестираха в Сирос, Родос и Крит срещу акостирането на израелския круизен кораб Crown Iris в контекста на военната кампания на Израел.

          Войната в Газа започна след атаката на Хамас през октомври 2023 г., при която загинаха 1219 души в Израел, предимно цивилни. В ответната офанзива на Израел, според данните на здравното министерство в управляваната от Хамас Газа, са убити най-малко 64 871 палестинци, също основно цивилни. ООН смята тези данни за достоверни.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Румънският президент Никушор Дан ще участва в първата среща на Съвета за мир на Доналд Тръмп

          Румъния ще потвърди подкрепата си за мирния процес в Близкия изток и готовността си да участва в усилията за възстановяване в Газа.

          Ураган „Ориана“ събори мраморния кръст и разруши „Арката на любовта“ в област Пулия

          Средиземноморският циклон причини тежки наводнения, свлачища и срутвания в Южна Италия

          Марко Рубио и Роберт Фицо обсъдиха енергийното сътрудничество и ситуацията в Украйна

          Фицо информира Рубио за ситуацията с енергийните доставки.
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions