Search Suggestions
      неделя, 22.02.26
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Испанските изтребители „Юрофайтър Тайфун“ кацат в България

          11 февруари 2022 | 00:00 470

          Четири испански изтребителя се очаква да кацнат в България. Заедно с българските ВВС те ще изпълняват задачи и по охрана на въздушното пространство на България и на НАТО, предаде БНР.

          - Реклама -
            
            

          За решението да бъдат изпратени самолетите, съобщи преди близо месец испанският военен министър Маргарита Роблес:

          „Обмисляме възможността за изпращане на самолети в България. Така, както Испания прави в Литва“.

          Самолетите са „Юрофайтър Тайфун“. И ще помагат на българските ВВС за извършването на “air policing” до края на март.

          Испанските дежурни екипажи, съвместно с българските си колеги, ще изпълняват задачи по зона за дежурство във въздуха, прехват, визуално опознаване и съпровождане. Българските Военновъздушни сили ще продължат да изпълняват националните си ангажименти по носене на дежурство в Интегрираната система на НАТО за противовъздушна и противоракетна отбрана /NATINAMDS/. Всяка една от страните ще поеме разходите за собствените сили и средства, участващи в дейностите по усилване на въздушната охрана.

          Охраната на въздушното пространство на НАТО е мирновременна колективна отбранителна мисия. Нейното предназначение е да гарантира целостта и сигурността на въздушното пространство на съюзниците от Алианса.

          Участието на личен състав и техника от българските Военновъздушни сили в съвместните операции по Air Policing доказват способностите на бойната авиация на България да действа интегрирано със силите на съюзническите държави за гарантиране на въздушната сигурност на страните от Източния фланг на Алианса.

          google-news
          Последвайте Евроком в Google News

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Двама загинаха при нови лавини в Австрийските Алпи, жертвите вече са седем

          Тежките снеговалежи от 20 февруари насам увеличиха риска, експерти предупреждават да се избягват извънпистовите склонове

          Мерц ще търси общ европейски фронт срещу новите мита на САЩ преди срещата си с Тръмп

          Берлин настоява, че митническата политика е изцяло в компетенциите на ЕС, а не на отделните държави членки

          Хиляди на марш в памет на Кентин Деранк във Франция, напрежението между левица и десница се изостря

          Най-малко 3 200 души се събраха под засилена охрана; президентът Макрон призова за спокойствие
          Вашият коментар
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions