Верстапен грабна победата в Гран При на Белгия

Макс Верстапен спечели Гран при на Белгия и съкрати аванса на Люис Хамилтън, останал трети на "Спа"

3 годиниМоторни 3 Симеон Кисьов

Нидерландският пилот на Ред Бул Макс Верстапен спечели Гран при на Белгия във Формула 1, въпреки че състезанието на пистата "Спа" така и не се състоя заради силен дъжд, който наводни трасето и създаваше опасност за здравето на пилотите. Така бе взето решение резултатите от надпреварата да бъдат оформени според класирането на пилотите в квалификацията. Макс Верстапен е първи, а сензационно на второ място е Джордж Ръсел, но както те, така и останалите състезатели в топ 10 получават само половината от точките, които се присъждат при класиране на съответната позиция в нормално протекло състезание.

Организаторите се опитаха да дадат старт на състезанието и то започна с повече от 3 часа закъснение заради изключително влошените метеорологични условия и проливния дъжд. Надпреварата бе подновена по нетипичен начин, тъй като болидите просто въртяха обиколки след колата за сигурност, спазвайки сериозна дистанция помежду си заради лошата видимост. Метеорологичните условия на пистата не се подобриха и това наложи ново спиране на състезанието, а болидите бяха пратени пред боксовете. Започна да се стъмва, а времето не се подобряваше и стюардите решиха да прекратят състезанието, след което обявят като официално класиране подреждането на пилотите от квалификацията.

Така след случилото се в Белгия, където нямаше нито секунда състезание по обикновения начин на провеждане, нидерландският пилот на Ред Бул Макс Верстапен съкрати аванса на върха в класирането на пилотите на Люис Хамилтън, който остана трети на "Спа". Седемкратният световен шампион има 202,5 точки, а Верстапен е със 199,5 точки.