Search Suggestions
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -

      НАПРЕЖЕНИЕТО В БЛИЗКИЯ ИЗТОК: Израелската армия започна наземна операция срещу Хизбула

      1 октомври 2024 | 11:21 1240

      Израелската армия съобщи, че е започнала рано тази сутрин ограничена, локализирана и целенасочена наземна операция срещу Хизбула в Южен Ливан.

      - Реклама -
        
        

      „В съответствие с решението на политическия ешелон, преди няколко часа, израелските сили за отбрана започнаха ограничени, локализирани и целенасочени наземни рейдове, базирани на прецизна разузнавателна информация, срещу срещу терористични цели и инфраструктура на Хизбула в Южен Ливан. Тези цели са разположени в села близо до границата и представляват непосредствена заплаха за израелските общности в Северен Израел“, пише в изявление в Екс израелските сили.

      Сухопътните сили са подкрепени от военновъздушните сили. Съобщава се и за нови удари в южната част на Бейрут. Американският министър на отбраната Лойд Остин е разговарял с израелския си колега Йоав Галант, се посочва в съобщение на Пентагона. Двамата са се съгласили с необходимостта от унищожаване на инфраструктура за нападения по границата, за да се гарантира, че Хизбула няма да може да извърши атаки подобни на тези от 7 октомври срещу израелски общности.

      Остин е потвърдил отново, че е необходимо дипломатическо решение с цел завръщането на цивилните граждани в домовете им от двете страни на границата. Говорителят на Държавния департамент на Съединените щати Матю Милър съобщи, че Израел е информирал Вашингтон за извършването на ограничени сухопътни операции в Ливан. По-рано заместник-ръководителят на Хизбула Наим Касем заяви, че групировката е готова да посрещне наземна израелска офанзива, но предупреди, че битката може да бъде дълга.

      Белият дом вярва, че израелската сухопътна операция ще бъде ограничена до граничните райони в Южен Ливан и не очаква нахлуване от мащаба на войната в Ливан през 2006 г. Това пише американското издание „Аксиос“, позовавайки се на свои източници. Британският външен министър Дейвид Лами е разговарял по телефона с американския държавен секретар Антъни Блинкен. По думите му и двамата поддържат позицията, че най-добрият път напред е незабавно прекратяване на огъня и връщане към политическо решение.

      Всяка нова израелска интервенция в Ливан трябва да бъде избегната, заяви европейският първи дипломат Жозеп Борел след видеоконферентна среща на министрите на външните работи на ЕС. Те проведоха спешно заседание заради обстановката в Ливан и призоваха към спокойствие и за прилагане на международното хуманитарно законодателство.

      На фона на призивите за деескалация, турският президент Реджеб Ердоган заяви, че ООН трябва да препоръча използването на сила, ако Израел не спре атаките си в Ливан и Газа.

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      Допълнителен митнически удар от 900 млн. долара за Ford в края на 2025 г.

      Неочаквана промяна в програмата за облекчаване на митата почти удвоява разходите на автомобилния гигант

      Руски удар по Богодухив отне живота на четирима, сред тях три малки деца

      Две едногодишни момчета и двегодишно момиче са загинали при атаката, съобщиха украинските власти

      YouTube отрече да е създаден като пристрастяваща платформа в ключов процес в САЩ

      Делото срещу YouTube и Meta в Лос Анджелис може да създаде прецедент за отговорността на социалните мрежи към децата
      Вашият коментар
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      Search Suggestions
          Search Suggestions