Search Suggestions
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      ГОРЕЩО

      Асоциацията на спортните федерации: Има проблем с лицензирането на треньорите

      14 май 2025 | 13:13 711

      Асоциацията на българските спортни федерации (АБСФ) направи отчет за първите си шест месеца съществуване на пресконференция в БТА. Председателят Иван Ценов обяви като най-голям успех увеличението на бюджета за спорт, като благодари за подкрепата на представители на управляващи и опозиция, както и на спортния министър Иван Пешев.


      Основни проблеми: инфраструктура, финансиране и лицензиране

      Инфраструктура

      • Ценов посочи нуждата от национален модел за изграждане на спортни съоръжения, като даде пример със спортната зала в Шумен: „Подът потъва и това доведе до тежки контузии на трима състезатели“.
      • Предлага се създаване на регистър на спортната база, тъй като „настоящите програми не вършат работа“.

      Финансиране

      • Липсва единен модел за финансиране на спорта в общините: „Има общини без никакъв спортен живот“, заяви Ценов.

      Лицензиране на треньори

      • Георги Бобев от федерацията по ски акцентира върху неадекватността на сегашната наредба за лицензиране на треньори: „Анатолий Замфиров има състезатели с 17 медала, но няма лиценз, защото не е завършил НСА.“
      • Законът не признава чуждестранни лицензи, дори когато става дума за доказани специалисти: „Херман Майер не би могъл да работи у нас като треньор“, коментира Бобев.
      • Федерациите нямат право да вписват и изписват треньори, което според него е сериозен пропуск.

      Цени за ползване на спортни съоръжения

      • Бобев подчерта, че спортните федерации нямат възможност да организират събития с високи приходи, както концертите: „Не можем да сложим билети по 50–100 лв. като за концерт, а цените за ползване са високи“.

      Социална мисия и културни инициативи

      • Слави Бинев от федерацията по таекуондо подчерта: „Голямата цел е привличане на младежи. Спортът е превенция срещу всички съвременни опасности.“
      • Володя Златев обяви инициатива за изграждане на паметник на швейцарските пионери в българския спорт: „Ще поискаме разрешение от Столична община – монументът да бъде на територията на НСА.“

      Позиция по въпроса с БОК

      Иван Ценов коментира и напрежението в Българския олимпийски комитет:

      СВЪРЗАНИ НОВИНИ

      Какво забави проверката на Тервел Замфиров на летището? (ВИДЕО)

      Героят от надпреварата в сноуборда се прибра в България снощи

      МОК забрани на украински скелетонист да се състезава с каска в памет на загинали във войната спортисти

      Украинецът заяви, че ще спази олимпийските правила, но ще продължи да напомня за съдбата на страната си по време на Игрите

      Ботев Пловдив иска мача с Локомотив да се играе на друг стадион?

      По програма срещата за Купата на България трябва да се проведе в четвъртък
      Вашият коментар
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      - Реклама -
      Search Suggestions
          Search Suggestions