В редица градове в Северна Македония се проведоха възпоменателни митинги по повод шест месеца от трагедията в дискотека „Пулс“ в Кочани, при която загинаха 62 души, а близо 200 бяха ранени.
В Кочани шествието премина под мотото „62 ангела – вечна светлина в сърцата ни“ и се състоя в „Парка на революцията“. В памет на загиналите бяха запалени свещи, подредени във формата на кръст и сърце. Точно в 21:00 ч. (местно време) във въздуха полетяха 62 балона – всеки с името на една от жертвите.
След това присъстващите осветиха небето със светлината от фенерите на своите мобилни телефони, символично създавайки „звездно небе“ в чест на загиналите.
Собир во Скопје за сеќавање на жртвите од пожарот во Кочаниhttps://t.co/gnH9lYtpMr
— Time Balkan MK (@mk_balkan) September 16, 2025
На централния площад в град Щип също бяха запалени свещи от близките на петима от загиналите, които са жители на града. Роднини, приятели и съграждани се събраха, за да почетат паметта на всички 62-ма, загубили живота си в пожара.
„Събитието тази вечер е, за да изпратим светлина към загиналите в „Пулс“ – заявиха семействата на жертвите.
„Нека им изпратим светлина, за да видят, че не са забравени! Щип не забравя! Кочани, ние сме с теб! Звездно небе като послание, че светлината съществува дори в най-мрачните дни“, казаха семействата на загиналите.
В столицата на Северна Македония, Скопие, също се проведе възпоменателен митинг по повод шест месеца от пожара в дискотека „Пулс“ в Кочани. Мотото на събитието гласеше: „Шест месеца без справедливост за Кочани“.
Организаторите от гражданската инициатива „Кой е следващият“ поставиха пощенска кутия на централния площад, в която гражданите можеха да оставят послания към семействата на жертвите. Съобщенията ще бъдат предадени в Кочани следващата седмица, като жест на съпричастност и подкрепа към близките на загиналите.
Собир во Скопје за сеќавање на жртвите од пожарот во Кочани https://t.co/2Doo8qjMaY pic.twitter.com/5ghQGzr82B
— Anadolu Македонски (@aa_macedonian) September 16, 2025
Трагичният пожар в дискотека „Пулс“ избухна на 16 март, отнемайки живота на 62 души и ранявайки близо 200.
На 13 юни държавният прокурор Люпчо Кочевски обяви, че е внесен обвинителен акт по случая. Обвинения са повдигнати срещу 34 физически и 3 юридически лица. Те са преследвани за тежки престъпления срещу обществената безопасност.
Сред обвиняемите фигурират собственици на заведения, управители, кметове, служители на инспекторатите, охранители и държавни чиновници.
Заради липса на достатъчно доказателства, производството е прекратено срещу 11 души, включително двама бивши министри.