Search Suggestions
      неделя, 05.01.25
      Search Suggestions

          Повече от 3,5 млн. души са разселени в Мианмар

          Повече от 3,5 млн. души са били разселени в резултат на въоръжен конфликт в Мианмар, което е с 1,5 млн. повече от миналата година, съобщи ООН, като предупреди, че хуманитарната криза в страната може да се задълбочи.

          Откакто военните завзеха властта с преврат през 2021 г., Мианмар е разтърсван от боеве между многобройни етнически бунтовнически групи и армията.

          Тези групировки се борят с военните още от времето на независимостта за автономия и контрол над доходоносните природни ресурси.

          Конфликтът се е разпространил от граничните райони до повечето региони в страната, „принуждавайки рекорден брой хора да напуснат домовете си в търсене на безопасност и задоволяване на основните си нужди“, се казва в изявление на хуманитарната агенция на ООН OCHA.

          Към 16 декември „се смята, че над 3,5 милиона души – повече от шест процента от общото население от 57 милиона души – в Мианмар са разселени, като приблизително една трета от тях са деца“, заяви OCHA.

          „Това е зашеметяващо увеличение с близо 1,5 милиона вътрешно разселени лица в сравнение с преди една година.“

          Агенцията заяви, че последните дни на 2024 г. са били белязани от „интензивни боеве, включващи въздушни удари, атаки с дронове, артилерийски обстрел, набези и произволни арести“. 

          В него перспективите за 2025 г. са наречени „мрачни“, като се посочват „безпрецедентна хуманитарна криза, подхранвана от ескалиращи конфликти, бедствия, епидемии, широко разпространено замърсяване с взривни устройства и противопехотни мини и икономически срив“.

          „Ако тези тенденции се запазят, хуманитарната ситуация ще се влоши още повече, оставяйки милиони хора в спешна нужда от помощ“, предупреди OCHA.

          Според оценките на ООН през 2025 г. 19,9 млн. души в Мианмар, или повече от една трета от населението, ще се нуждаят от хуманитарна помощ.

          OCHA отправи призив за финансиране в размер на 1,1 млрд. долара, за да бъдат обхванати 5,5 млн. души с „животоспасяваща помощ“ през 2025 г., но подобни призиви са хронично недофинансирани.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          Search Suggestions
              Search Suggestions