Search Suggestions
      събота, 07.06.25
      Search Suggestions
          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -

          Костадинов: Докладът за еврото е некролог за България

          „Докладът за еврото не е провал на „Възраждане“, а некролог на България.“ Това заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов в предаването „Денят започва“ по БНТ.

          И добави, че в писмата е описал, че данните за инфлацията са фалшифицирани.

          Костадинов обяви, че утре в 12.00 часа пред сградата на Народното събрание ще се проведе нов протест срещу еврото.

          „Докладът за еврото не е провал на „Възраждане“, а некролог на България.“ Това заяви лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов в предаването „Денят започва“ по БНТ.

          И добави, че в писмата е описал, че данните за инфлацията са фалшифицирани.

          Костадинов обяви, че утре в 12.00 часа пред сградата на Народното събрание ще се проведе нов протест срещу еврото.

          СВЪРЗАНИ НОВИНИ

          Тежка катастрофа край Червен бряг, има пострадали

          Малко преди 12:00 ч. днес е станал тежък пътен инцидент на път II-306 между Червен бряг и село Чомаковци. По непотвърдена информация, сред няколко пострадали...

          Екатерина Захариева: Не се очаква скок в цената на стоките

          "Не се очаква скок в цената на стоките, а опитът на държавите, които вече са въвели еврото, го потвърждава." Това заяви в интервю за...

          БЧК – Стара Загора с незабавна хуманитарна помощ за възрастните хора от „Домовете на ужаса“

          По време на съвместната акция на институции за извеждане на възрастни хора в тежко състояние от незаконни домове за стари хора в с. Ягода,...

          106 КОМЕНТАРА

          1. Полският депутат Ева Заянковска се обръща към УРСУЛА:
            „Вие сте лицето на Европейския зелен пакт, който унищожава европейската икономика и селско стопанство.
            Вие сте лицето на цялата климатична лудост на ЕС, която прави нас, европейците, все по-бедни.
            Вие сте лицето на миграционния пакт, който кара милиони жени и деца в Европа да се чувстват застрашени по улиците на собствените си градове.
            Вие сте отговорни за всяка трагедия, причинена от притока на нелегални мигранти, защото вие сте тези, които ги канят в Европа.
            Трябва да сте в затвора за престъпления, свързани с ваксините, а не начело на Европейската комисия.
            Искаме Европа на свободни и суверенни нации, а не на болна лява идеология.“

            Утре 12:00 излизаме на протест!

          2. Чудя се,тоя малоумник какво образование има за да дава финансова и икономическа оценка на държавата ни.

            • Stefan Hristoskov Историк бил, но е като пенкилер – от всичко разбира. Напоследък е финансист и икономист, а сутринта беше „стар бюджетар“… Мъъъъкаааа

            • Stefan Hristoskov и той не знае !! Ако си изгубил дипломата ,няма да знае от къде да си извади дубликат !!

          3. Този изговори няколко големи лъжи днес по БНТ1 ,но по- възмутителтото е, че Георги Любенов допусна това! 🤮

          4. Стачките пред столична община за енергото ,телекомите и картите за транспорт за отчета ,не да ни управляват личните карти кой от къде е до сега ….

          5. Ето точно и ясно за валутния борд, еврото и защо е полезно за страната.
            „Парите от валутния резерв остават в активите на БНБ и след приемането на еврото
            София, България – Със заплануваното приемане на еврото и отпадането на валутния борд на 1 януари 2026 г., валутният резерв на Българската народна банка (БНБ) няма да бъде „освободен“ за свободно харчене от правителството. Основната част от активите ще продължат да се управляват от БНБ, като ще се промени тяхната функция и структура съгласно правилата на Евросистемата.

            Основната цел на валутния резерв в условията на валутен борд е да гарантира пълно покритие на паричните задължения на БНБ (банкноти, монети и депозити на търговски банки) с високоликвидни чуждестранни активи, поддържайки по този начин фиксирания курс на лева към еврото. Към края на 2024 г. резервите възлизаха на около 42 милиарда евро.

            С преминаването към еврото тази основна функция на резерва отпада. Процесът по трансформация на тези активи ще протече в няколко основни направления:

            1. Вноска в капитала на Европейската централна банка (ЕЦБ): Като нов член на еврозоната, България, в лицето на БНБ, ще трябва да внесе своя дял в капитала и резервите на ЕЦБ. Тази вноска се изчислява пропорционално на дела на България в брутния вътрешен продукт и населението на Европейския съюз. По предварителни оценки, става въпрос за сума от порядъка на 960 милиона до 2 милиарда евро. Тези средства се прехвърлят от валутния резерв на БНБ към активите на ЕЦБ.

            2. Управление на остатъчния резерв от БНБ: Преобладаващата част от валутния резерв ще остане собственост на БНБ и ще продължи да бъде управлявана от нея. Според изявления на официални лица, около 20 милиарда евро ще останат като резерви, които ще се управляват от централната банка. Тези активи ще служат за няколко цели:

            Поддържане на финансовата стабилност: Като част от Евросистемата, БНБ ще продължи да има отговорности за стабилността на банковата система в страната.
            Участие в операциите на Евросистемата: БНБ ще може да участва в общите операции по управление на валутните резерви на еврозоната.
            Инвестиционна дейност: БНБ ще продължи да инвестира тези активи съгласно консервативни и законово регламентирани правила, като целта е генериране на доходност.
            3. Освобождаване на ликвидност в банковата система: Една от съществените промени ще бъде намаляването на минималните задължителни резерви за търговските банки. Понастоящем те са 12% от привлечените средства. След приемането на еврото, тази ставка ще се уеднакви с тази в еврозоната, която е 1%. Това ще освободи значителен финансов ресурс за банките (по оценки около 15 милиарда лева), който те ще могат да използват за увеличаване на кредитирането за бизнеса и домакинствата, което от своя страна се очаква да стимулира икономическия растеж.

            Правна рамка и контрол:
            Процесът е регламентиран в „Националния план за въвеждане на еврото в Република България“ и „Закона за въвеждане на еврото в Република България“. Тези документи, заедно с европейското законодателство, определят правилата за прехода. Важно е да се подчертае, че валутният резерв е актив на Българската народна банка, а не на държавния бюджет. Поради това, правителството не може пряко да се разпорежда с тези средства, например за погасяване на държавен дълг или за финансиране на бюджетни разходи. Всякакви подобни действия биха изисквали промени в Закона за БНБ и биха били в разрез с принципите на независимост на централната банка.

            В обобщение, парите от валутния резерв няма да бъдат „похарчени“, а ще се трансформират. Малка част ще отиде за вноска в ЕЦБ, а основният дял ще остане под управлението на БНБ, изпълнявайки нови функции в рамките на еврозоната. Същевременно, промяната в изискванията за резервите на търговските банки ще има значителен положителен ефект върху ликвидността в икономиката.“

          6. Урод колкото по бързо изчезнеш толкова по добре за България!Копейкин тук не е Москва

          7. Вярвайте на сигането, той за вас го прави, а не да си спаси субсидията и да живее по западен модел в къща с двор и добри доходи ха ха

          8. НАГЪЛ МОШЕНИК, който може да изкриви истината, да излъже, да манипулира, да унижи България в името на какво!?.. На слугуването на чужди интереси! Чии?.. На своята “ братска партия“ на Путин!

            • Hristo Hristov Да! Наистина се сетила Мара кога да се побара,но жалкото е,че много хора слънчасаха по улиците,завря им мозъка и не са в състояние да мислят и размислят,а циганина хитра колхозна лисица им плюе в лицето,а те се облизват ли облизват.

            • Silvia Bée С сигурност ама няма начин аз искам да падне валутния борд и тогава да видим Кой кага ще е погребан!

              • Милка Енчева АКО НЕ ОГРАБВАХА ПАРИТЕ НА БЪЛГАРИЯ,ПРОДАЖНИЦИТЕ БЕЗРОДНИ ТИКВАТА И ШИШКОТО И ПОДДРЪЖНИЦИТЕ ИМ ДОСЕГА ДА СМЕ ИЗЛЕЗЛИ ОТ БОРДА ВАЛУТЕН!!!!БЛИЗКО Е,НО МЕДЪТ ИМ Е СЛАДЪК,ТО НЕ БЯХА КЮЛЧЕТАТА И ЧУВАЛИТЕ С ЕВРО И Т.Н. МИСЛЕТЕ ИНАЧЕ ЗАГИНАЛИ СМЕ!!!ВЪЗРАЖДАНЕ Е ИСТИНСКАТА БЪЛГАРСКА ПАРТИЯ МИСЛЕЩА ЗА НАРОДА И БЪЛГАРИЯ!!! НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА ПРОВОКАЦИИ…🇧🇬🇧🇬🇧🇬

              • Милка Енчева ТИ НЕ СИ ДОБРЕ, НЕ СИ БЪЛГАРКА А СОРОСОИД И ДЖЕНДЪР, ТУКА ОСТАВАТ САМО БЪЛГАРИ

            • Тодор Орашъков ВСИЧКИ РОЗОВИ ДЖЕНДЪРИ ПРИ БАБА УРСУЛА ДА ВИ ОЩАВИ КОЖИЧКИТЕ УЛАВИ ГОВЕДА СОРОСОИДИ

            • Тодор Орашъков а ти що не се махнеш тъпако ! Тук без теб и други тъпаци като тебе ще бъде много по добре !

            • Тодор Орашъков Не ти е той виновен за беднотията ти на мислене и “ процъфтяваща“ България- 35г…..слепи и глухи, да бе Путин е виновен пак!!!

              • Radi Radev А фактите: НРБ фалира 3 пъти, а сега 0
                Например, през 1989 г., малко преди края на социалистическия режим, минималната работна заплата е била около 140 лв.Цена на кг месо 5лв или 28кг, сега 1077лв, цена на месото- Средната цена на свински бут е около 12,50 лв./кг(което е 86кг), а свински врат достига 14,80 лв./кг(или 72кг)
                НРБ- Краве сирене – 2,60 лв./кг
                – Овче сирене – 3,60 лв./кг
                Кашкавал 4лв/кг и Балкански 5лв и съответно при 4лв(35кг), при 5лв/кг(28кг)
                Или сирене краве 53.8кг
                Овче-38.8
                СЕГА:- Краве сирене: Средната цена достига 11,54 лв./кг(или 93,3кг) но в някои магазини може да стигне до 20,65 лв./к(или 52 кг)
                – Кашкавал „Витоша“: Средната цена е 17,62 лв./кг(или61кг), но може да достигне 26,90 – 27,50 лв./кг.
                – Кашкавал от овче мляко: Струва около 27 лв./кг(39кг)
                А цените сега са средни и не включват промоциите(каквито НЯМАШЕ ПРЕДИ)

              • И. К- Оф Като казваш А кажи и Б, освен фалитите и цените кой беше виновен да стане всичко това, външното управление на подкупните правителства които държаха в пълна мъгла народа да е знае истината към какви “ евРоценности“ ни водят крадливите политици готови да продадат държавата и народа си!! На еВроПа им трябва територията и богатствата ни, другото е био маса…роби!!?

            • Тодор Орашъков
              Защо се палиш толкова много?Не искаш да има българи да защитават държавата ни, или ти е болно, че тези българи мразят враговете ни и твоите господари…?

          9. Костя Късото се нареди до Поп Кръстю и Кириак Стефчов като качествен предател на България 🇧🇬
            🤮🤮🤮

            • Plamen Yovchev НЯМА 50 % СМЕ С ВЪЗРОЖДЕНЦИТЕ НИ ЕДИНСТВЕНИ ИСТИНСКИ БЪЛГАРИ ЗА НАРОДА И БЪЛГАРИЯ ДО КРАЙ!!!ВИЕ СИ ПОСПЕТЕ ОЩЕ И ПОСЛЕ ЩЕ ПЕЕТЕ ДРУГА ПЕСЕН НА ТЪПАН…

          10. Хауууу путлер.И ти си един ибрекчия продаваш се на търг между Борисов и Пеевски за много кеш мазниккккк.

          11. К.Костадинов изтърва Премиерското място,излъга тези,които гласуваха за него,ужасссс

          ОСТАВИ КОМЕНТАР

          Моля, въведете коментар!
          Моля, въведете името си тук

          - Реклама -
          ТОП ДНЕС
          ТОП 14 ДНИ

          Зареждане…

          Зареждане…

          - Реклама -
          - Реклама -
          - Реклама -
          Search Suggestions
              Search Suggestions