„Възраждане“ приветства вицепрезидента и институцията, която представлява, поради това, че помилва Десислава Иванчева и с това за пореден път се вслуша в предложението на „Възраждане“. През май 2025 г. от партията с председател Костадин Костадинов изпратиха писмо до президентската институция с предложение за помилването на Иванчева, която беше с много влошено здраве.
В писмото на “Възраждане” до държавния глава се посочва, че в българската съдебна система се наблюдава двоен стандарт. За пример от най-голямата опозиционна сила дадоха случай като този на директорка на столично училище, близка до ГЕРБ, заловена с 10 000 лева подкуп и освободена тихомълком, и върната на работа след съдебно решение. Няма обществен натиск, няма медийна буря. Един-два сайта отразяват този случай и всичко утихва. Георги Семерджиев – убиец на две млади жени, шофирал дрогиран – получава 20 години, но след сключено споразумение за други тежки престъпления, му дават още 2 и това е всичко. Кристиан Николов, който убива Милен Цветков, е осъден само на 9 години, въпреки че съдът призна, че е действал при евентуален умисъл. Две от тях прекарва под домашен арест.
За разлика от гореизброените случаи, Десислава Иванчева, бивш кмет на район „Младост“ в София, излежава 6-годишна присъда за предполагаем подкуп от 75 000 лева. Според нейни близки, тя е страдала от висока температура от над 39°C в продължение на десет дни, без да получава адекватна медицинска помощ в затвора. Те твърдяха още, че в Сливен не я лекуват, а в Ловеч дори нямат термометър. Освен това, има обвинения за нечовешко отношение към нея – за физическо насилие и побой. Тази жена, която стоеше окована на улицата пред камерите в онази акция с ненужна показност на Специализираната прокуратура, от години живеееше в кошмар, отнел ѝ здравето, достойнството и бъдещето. Съдебната система все по-често се превръща в инструмент не за справедливост, а за сплашване. И докато Иванчева е зад решетките, деянията на други са без наказания. За едни – реабилитация, шанс, процедура. За други – терор, пълно мълчание, забрава.
Горепосочените случаи повдигат въпроси относно последователността и справедливостта на българската съдебна система. Докато някои получават възможности за обжалване и дори се връщат на работните си места, други, като Иванчева, изглежда са подложени на тежки условия и са лишени от основни човешки права. Време е обществото и институциите да се замислят дали правосъдието в България наистина е еднакво за всички.
В края на писмото си „Възраждане“ апелираха президентът да обърне внимание на случая на Десислава Иванчева и му напомниха, че може да упражни и даденото му от Конституцията право на амнистия.
Днес Иванчева е свободна, а Президентството отново се вслуша в призивите на „Възраждане“.
Tedi Mink По протокол помилването е предоставено на Вицепрезидента! Така е било винаги.Спомнете си и при Росен Плевнелиев помилването се извършваше от Вицепрезидента.За да я попита Лора Крумова,дали ще помилва Иванчева, значи това е по протокол.Не търсете под вола теле, няма да намерите.
Tedi Mink ПО закон и конституция, вице президента помилва.
Коце не си преписвай неща,които не можеш!!!!
Не че поздравявам Йотова,не в никакъв случай!!!!
Това е закъсняла реакция!!!
Сутрин и обед вечер…и в 12 часа Президентството слуша възрожденски думички..
За съдебния пасквил по делото с Иванчева нещата бяха ясни.поръчка..
Хората се радват ,че тази несрраведлива сага приключи.
Дано бързо успеят да се върнат в ритъма но живота. Желаем им хубави съдържателни събития.
Браво Възраждане!
Смях в залата ! То бива изхвърляне , ама чак толкова !!🤣
Честита свобода!
Коце има ли нещо което не се опитва да яхне! Даже и Флора яхна та чак до Гръцко.😀 А Йотова явно се гласи за президент! Помилва Иванчева 10 месеца преди изтичането на присъдата! Много на време?!
Да ви беше послушало преди 3-4 години.И стига с този кравешки възторг за Йотова.Същото се отнася и за нея-защо сега?Предизборно ли е?
Партиите на копейките ще се избият кой е изкарал Иванчева а реално я вкараха мутрите които са шефове на копейките
След дъж качулка
Кои сте вие ВЪЗРАЖДАНЕ ,че някой ви послушал ,лъжете глупаците ,а само пари са ви в главата
Костатинооов! Слез от черешата бе човеко! Ставаш вече смешен
В България законите са за бедните. Без връзки, без пари, без възможности за подкупи и
ходатайства.
Ама много са нагли. Как още не са се сетили да ни карат да благодарим, че слънцето изгрява, защото те били го поискали.
Те сега всички са искали от Йотова да освободи Иванчева
СТЕЛА ПЕНКОВА Пиар
Тея само лъжат
Алооу, Коцееее, ЗАЩО НЕ „ПОСЪВЕТВАХТЕ“ ПО-РАНО ШЕФОВЕТЕ СИ В РЕЗИЛдентството, щом „слушат“ 😏⁉️🤮
Най-малко са послушали Късописалков и късописалковците му. Това е мерзко поставяне на началото на предизборната кампания за изборите догодина. Крайно закъснял акт, Йотова!
Кой ви знае вас бе?
Аман от суета….Възраждане, хайде малко по- скромно!
Тези които я вкараха ,сега да я заместят в затвора !
Nelly Lilova ,дано
Глупости Йотова ще се кандидатира за президент
Толкова е гнусно, че ми иде да повърна. Но да повърна върху колаж на лицата на политиците, които можеха да се застъпят за Иванчева.
Помилвана, но съсипана. Истината за Десислава Иванчева.
Вицепрезидентът Илиана Йотова най-после се сети да помилва Десислава Иванчева. Същата Иванчева, която беше гаврено арестувана, държана с белезници часове наред на показ, унижавана и буквално смачкана от една гнила и корумпирана система.
Не ме интересува колко хора още повтарят лъжата, че е корумпирана. Не вярвам. И никой няма да ме убеди, че парите в колата ѝ не бяха подхвърлени. Имаше видео – полицаите си правеха тайни знаци, всичко беше нагласено, режисирано и безмилостно.
Иванчева е жертва. Мъченик. Ударена с политическа бухалка, зад която стояха Гешев и неговата свита. Държавата не просто я изостави – тя я прегази.
А сега Йотова я „помилва“? След години мълчание? Точно сега, когато се говори, че ще се кандидатира за президент?
Не е милост. Това е студена политическа сметка.
Да използваш една съсипана жена, на която вече си отнел всичко, за да си пишеш точки в предизборна кампания – това е долно. Това е мерзко. Това е лицето на българската политика.
Няма „браво“. Има срам.
Срам за институциите. Срам за прокуратурата. Срам за онези, които гледаха и мълчаха.
Ако Йотова иска да бъде президент, да започне с признание, че държавата е виновна. Че системата е изродена бухалка, която мачка неудобните.
Но нали знаем…
Няма смелчаци.
Няма да има разследване.
Няма да има реабилитация.
Ще има помилване. Точка.
И политическо лицемерие.
Илиана Йотова – гнусна, по-гнусна, най-гнусна. Използва бедната Иванчева за политически цели!
Vladislav Georgiev абсолютно ви подкрепям в тезата ви .
Трябва да сме благодарни на копейкин, че слънцето изгря тази сутрин😂😂😂
Сиси Андонова
Точно го казвате !
Diljna Dumanova Благодаря!
Сиси Андонова Не, трябва да са благодарни на Бойко,че ги изкара,както и че ги вкара там,нали?
Tatiana Ivanova Глупава и неуместна ирония! Всички знаем, че Гешев и Бойко спретнаха постановката на Иванчева. Само че не Възраждане е в основата на освобождаването й. Само че „патриотите“ с това поддържат електората си, популизъм се нарича. Защото реално те нищо не са направили за българите, ама когато всеки ден си приписват по нещо, шаранчетата кълват.
По този за кражбите Госпожа
Ina Angelova по този за кражбите не съдят крадците ,съдят набедените и неудобните.
Mariya NochevaMariya Nocheva нима бяхте там и видяхте! Кражба е имало не във изнесеният размер но има !На дамите в кабинета и там ли някой е подхвърлил пари?
По кой закон е осъдена и по кой закон освободена .. кой е подписал??