Ранил Викремесингхе положи клетва като президент на Шри Ланка на фона на надеждите, че ще извади страната от икономическите ѝ страдания.
73-годишният президент положи клетва в строго охранявания парламентарен комплекс в четвъртък.
Бившият министър-председател г-н Викремесингхе се смята за крайно непопулярен сред обществеността, но някои протестиращи заявиха, че ще му дадат шанс.
В момента Шри Ланка е обхваната от масови безредици заради икономическата криза.
Мнозина обвиняват администрацията на Раджапакса за лошото справяне с кризата и смятат, че г-н Викремесингхе е част от проблема, но в деня след като г-н Викремесингхе спечели гласуването в парламента, по улиците имаше малко демонстрации.
Въпреки това сигурността около правителствените сгради в столицата остана затегната.
„Той е тук – и ще видим какви ще са действията му. Ако не получим никаква храна, никакви лекарства, ще излезем на улицата“, каза една жена, която се беше присъединила към протестите миналата седмица.
Г-н Викремесингхе спечели голямо мнозинство от гласовете на депутатите с подкрепата на управляващата партия – Народния фронт на Шри Ланка (НФШЛ).
Той победи основния си съперник за поста Дулус Алахаперума, депутат от дисидентската управляваща партия с подкрепата на опозицията – със 134 гласа срещу 82.
Целта на г-н Викремесингхе е да възстанови политическата стабилност, за да може страната да възобнови преговорите с Международния валутен фонд за спасителен пакет.
Той заяви пред парламента, че страната се намира в „много трудна ситуация“ и пред нея стоят „големи предизвикателства“.
След гласуването обаче мнозина изразиха отчаяние и разочарование от победата му.
„Абсолютно съм отвратена от резултата… Не мога да повярвам, че 134 души – депутати, които би трябвало да представляват народа – напълно пренебрегнаха желанията на хората“, заяви пред Би Би Си активистката Джеана де Зойса.
Протестиращи и хора за новия президент
Защо Шри Ланка е в криза?
Може ли новият президент на Шри Ланка да донесе единство?
От месеци Шри Ланка е обхваната от протести, тъй като страната на практика е фалирала и е изправена пред остър недостиг на храна, гориво и други основни стоки.
Миналата седмица десетки хиляди протестиращи излязоха по улиците на Коломбо, призовавайки бившия президент Готабая Раджапакса и г-н Викремесингхе да подадат оставка.
Г-н Раджапакса избяга от страната в ранните часове на 13 юли, след като протестиращите нахлуха и окупираха политическата му резиденция. Той отлетя за Малдивите, а след това за Сингапур, откъдето подаде официалната си оставка.
Г-н Викремесингхе обаче не подаде оставка, въпреки че първоначално я предложи, а вместо това прие поста на изпълняващ длъжността президент, когато г-н Раджапакса избяга.