Градските власти в Брюж отправиха отчаян апел към туристите да спрат да крадат павета от историческата част на града.
По думите на общинския съветник Франки Демон, калдъръмените камъни, подобно на други известни туристически обекти, често се отмъкват като необичайни сувенири. Проблемът е особено сериозен, тъй като старият център на Брюж е в списъка на ЮНЕСКО и е сред най-посещаваните места в Белгия.
Всеки месец от емблематични локации като Minnewater, Vismarkt, Markt и Gruuthusemuseum изчезват между 50 и 70 павета, най-често в пиковите туристически сезони – пролетта и лятото. Освен че възстановяването изисква сериозни средства от бюджета, празните места по настилката създават риск за преминаващите, като вече има случаи на инциденти и жалби.
„Спрете с кражбите! Имайте уважение и зачитайте наследството на града. Ние просто искаме уважение. Всеки, който минава през Брюж, върви през вековна история. Оставете калдъръмите там, където им е мястото“,
апелира Франки Демон.
Въпреки постоянните усилия за възстановяване, паветата продължават да изчезват, поставяйки под заплаха както културното наследство, така и безопасността на посетителите.
